Szukasz sprawdzonego biura nieruchomości? Daj nam znać jak możemy pomóc

2023-05-25 Brak komentarzy

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym nie oznacza jeszcze szybkiej przeprowadzki do własnego lokum. W większości przypadków deweloper oddaje nam mieszkanie, które sami musimy wykończyć. Ile musimy przeznaczyć na ten cel w 2023 roku?

Stopień wykończenia mieszkania kupowanego na rynku pierwotnym zależy od naszej umowy z deweloperem. W przypadku wykończenia pod klucz dostajemy mieszkanie gotowe do zamieszkania. To wygodna, ale zazwyczaj droższa opcja, dlatego najczęściej odbieramy klucze do mieszkania w stanie deweloperskim i wykańczamy je samemu lub z pomocą wynajętej ekipy.

W jakim stanie dostajemy mieszkanie od dewelopera?

Stan deweloperski nie jest definiowany żadnymi przepisami, więc jeszcze przed podpisaniem umowy z wykonawcą warto upewnić się, co dostaniemy. Zazwyczaj będą to tynki, ściany przygotowane do malowania, wylewka podłogowa, instalacja wodno-kanalizacyjna, wentylacyjna, grzewcza i elektryczna oraz drzwi wejściowe, okna i grzejniki. Wszystko inne musimy zrobić we własnym zakresie.

Na ostateczny koszt wykończenia składa się kilka czynników. Uwzględnić musimy przede wszystkim koszt materiałów, powierzchnię mieszkania i wynagrodzenie fachowców. Koszt materiałów wykończeniowych zależy między innymi od ich jakości, ale wpływa ma również np. lokalizacja nieruchomości. Na koszt ekipy będzie miał wpływ m.in. doświadczenie wykonawców, jakość oferowanych usług, termin realizacji i wcześniejsza rezerwacja terminu. Jeśli będziemy szukać ekipy na ostatnią chwilę, to możemy się spodziewać, że usługa będzie nas więcej kosztować, niż w przypadku wcześniej ustalonego terminu remontu.

Ile musimy przeznaczyć na wykończenie mieszkania?

Koszt położenia gładzi na ściany zaczyna się od 20 zł za metr kwadratowy. Im lepszy efekt chcemy osiągnąć, tym większy wydatek poniesiemy. Koszt robocizny w przypadku konieczności położenia wylewki samopoziomującej zaczyna się od 25 zł za metr kwadratowy.

Montaż paneli podłogowych to kosz do 35 zł za metr kwadratowy, jednak za położenie podłogi drewnianej nie zapłacimy mniej niż 50 zł za metr kwadratowy. Ułożenie płytek ceramicznych będzie nas kosztować od 60 zł w górę, a gresu od 90 zł za metr kwadratowy.

Za malowanie ścian musimy przyjąć minimum 15 zł za metr kwadratowy. Montaż drzwi wewnętrznych to co najmniej 250 zł za sztukę.

Jeśli decydujemy się na zmiany w instalacjach, np. przeniesienie kontaktów, czy włączników, albo zmianę lokalizacji, w porównaniu do pierwotnego projektu, zlewu kuchennego czy prysznica, to musimy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty, a także konieczność znalezienia specjalisty w danej branży.

Oprócz kosztów robocizny musimy wziąć pod uwagę również cenę samych materiałów. W tym przypadku rozpiętości cenowe są bardzo duże. Na potrzeby naszych wyliczeń przyjęliśmy średni standard wykończenia. W przypadku użycia ekskluzywnych materiałów wydatki mogą być nawet kilka razy wyższe.

Zakup paneli podłogowych to koszt od 50 do 500 zł za metr kwadratowy. Ceny płytek ceramicznych zaczynają się od około 20 zł za metr kwadratowy, ale z łatwością znajdziemy również takie, za które musielibyśmy zapłacić 300-500 zł za metr. Drzwi wewnętrzne to wydatek do 500 zł do kilku tys. zł za sztukę. Ceny toalet zaczynają się od 500 zł, umywalek od 300 zł. Na wannę musimy wydać co najmniej 600 złotych, jednak na ciekawsze stylistycznie i wykonane w dobrej jakości rozwiązania musimy przeznaczyć około 2 000 zł. Podobnie w przypadku prysznica. Całkowite minimum to około 600 zł, jednak dobrze na ten cel przeznaczyć przynajmniej około 2 000 zł.

Do tych kosztów musimy doliczyć jeszcze ceny klejów, fug, czy farb. To wszystko sprawia, że minimalny koszt wykończenia mieszkania w przeciętnym standardzie wyniesie nas około 1 500 zł za metr kwadratowy. W przypadku mieszkania o powierzchni 65 metrów kwadratowych musimy się liczyć z wydatkiem na poziomie minimum 100 tys. złotych. Warto jednak z wyprzedzeniem zrobić dokładny kosztorys prac z uwzględnieniem aktualnych cen materiałów, jakie chcemy użyć oraz zabezpieczyć sobie dodatkowe środki na niespodziewane wydatki.

Trzeba też pamiętać, że przed przeprowadzką wykończone mieszkanie będziemy musieli jeszcze umeblować i wyposażyć w niezbędne sprzęty.

Dodaj swój komentarz