Szukasz sprawdzonego biura nieruchomości? Daj nam znać jak możemy pomóc

2023-05-25 Brak komentarzy

Co to jest podnajem mieszkania?

Podnajem mieszkania jest jedną z form zarabiania na nieruchomościach. Ta coraz popularniejsza forma lokaty kapitału, to jeden z najszybszych sposobów rozpoczęcia inwestycji na tym rynku. Najemca płaci właścicielowi mieszkania określoną wysokość czynszu, a czerpie zyski z podnajmowania go za wyższą cenę. Podnajmować można zarówno część przestrzeni mieszkalnej jak i cały lokal na określony czas. Jak wygląda to w praktyce i czy potrzebna jest zgoda właściciela?

Podnajem nieruchomości – co to takiego?

Najem to wynajęcie mieszkania od jego właściciela. Natomiast podnajem to dalszy wynajem tej nieruchomości lub jej części. Podnajmujący może zajmować jedno lub kilka pomieszczeń, a pozostałą część podnająć innym, jak i podnajmować lokal w całości.

Jest to model bardzo często praktykowany na rynku nieruchomości i jak najbardziej legalny pod warunkiem, że odbywa się za zgodą właściciela mieszkania. Ta powinna być uzyskana na piśmie, dodana do umowy najmu, albo w aneksie dołączonym do umowy. Warto dodać, że podnajem jest możliwy także w przypadku, gdy umowa najmu nie zawiera zapisu jego wykluczającego, a właściciel udzielił zgody słownej. Zaleca się jednak uzyskanie stosownej zgody na piśmie. Podstawą prawną są przepisy kodeksu cywilnego oraz art. 11 ust. 2 pkt 3 o ochronie praw lokatorów. W przypadku podnajęcia nieruchomości wbrew woli właściciela będzie miał on pełne prawo do rozwiązania umowy w trybie przyspieszonym, czyli z miesięcznym wypowiedzeniem, nawet w momencie jeśli termin koliduje z umową podnajmu – w świetle prawa umowa najmu ma pierwszeństwo względem umowy podnajmu.

Podnajem mieszkania – jak na tym zarobić?

Podnajmem mieszkania może zająć się zarówno lokator, zajmujący już mieszkanie jak i specjalnie wynajęta do tego firma, która zajmie się ogłoszeniem, zdjęciami, prezentacją mieszkania i kwestiami rozliczeniowymi.

Należy wiedzieć, że zgodnie z prawem, podnajmować lokale mogą tylko firmy, a nie osoby fizyczne. W związku z tym do zarabiania w ten sposób konieczne jest posiadanie działalności gospodarczej. Wiąże się to z dodatkowymi formalnościami, natomiast przepisy nie określają, jaki musi to być rodzaj działalności gospodarczej, dlatego wystarczająca będzie jednoosobowa firma posiadająca określone PKD.

W porównaniu z najmem tradycyjnym podnajem nie wymaga wysokich nakładów początkowych. Zarabia się na marży, czyli różnicy cenowej pomiędzy czynszem dla właściciela a tym co płacą podnajemcy. Zdaniem ekspertów najkorzystniejszy jest podnajem długoterminowy na pokoje. Oczywiście dużo będzie zależało od lokalizacji, standardu czy powierzchni mieszkania, ale mówi się o zarobkach w przedziale od 1000 do 2000 tys. zł, a nawet kilku tys. zł.

W miejscach atrakcyjnych turystycznie warto pomyśleć o znacznie bardziej opłacalnym wynajmie krótkoterminowym. Chodzi głównie o wynajmowanie lokali turystom, na doby co w ogólnym rozrachunku może okazać się niezwykle korzystne finansowo. Szacuje się, że wynajmując w ten sposób kilka lokali, można zarobić od 10 do nawet 50 tys. zł.

Dodaj swój komentarz