Gdzie warto zamieszkać w Szczecinie?
Szczecin to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Obecnie pod względem wielkości zajmuje trzecie miejsce w kraju i oferuje naprawdę dynamiczny rynek pracy. O jego charakterze w dużym stopniu decyduje specyficzne położenie geograficzne i tamtejszy przemysł. Ludzie przenoszą się tam właśnie głównie ze względu na pracę, trend migracyjny dotyczy zwłaszcza młodych. Dodatkowo zachęcają ich stosunkowo niskie ceny mieszkań na tamtejszym rynku nieruchomości. Którą z dzielnic Szczecina wybrać, jeśli myślimy o osiedleniu się w nim na stałe?
Szczecin – gdzie warto zamieszkać?
Miasto składa się z czterech dzielnic. Należą do nich Północ, Prawobrzeże, Śródmieście oraz Zachód. Tak ograniczony wybór wydaje się być prosty. Jednak warunki życia panujące w różnych częściach Szczecina i różnice między nimi mogą zaskoczyć. Zmiany administracyjne wprowadzone na początku lat 90 podzieliły stolicę Pomorza Zachodniego na ponad trzydzieści osiedli. Obecnie najbardziej popularne lokalizacje to Warszewo, Krzekowo, osiedle Bukowe czy Pogodno. Warszewo przyciąga do siebie mieszkańców Szczecina świetną lokalizacją i dużymi perspektywami rozwoju. To tu powstają nowe bloki ustawione tak, by ich lokatorzy czuli się swobodnie i bezpiecznie. Dzielnica ta jest oddalona od centrum, ale znakomicie z nim skomunikowana.
Szczecin to również swobodny dostęp do malowniczego zalewu, a wycieczka nad morze Bałtyckie wymaga pokonania tylko około 100 kilometrów. Bardzo możliwe, że właśnie dlatego miasto przyciąga co roku nie tylko turystów, ale i osoby chcące zamieszkać tu na stałe. Szczecin oferuje im wyjątkowo czyste i bezpieczne osiedla, których sporym atutem jest stosunkowo niska cena nieruchomości. Tego typu argumenty mogą zachęcić do przeprowadzki nie tylko osoby młode, ale też rodziny z dziećmi czy seniorów. Nie oznacza to jednak, że Szczecin jest ospałym miastem idealnym dla emerytów. Jego lokalizacja i wygodne połączenie z Berlinem stwarza szerokie możliwości zarówno biznesowe, jak i gospodarcze.
Stolica Pomorza Zachodniego jest bardzo zróżnicowana, dzięki czemu każdy ma szansę znaleźć tu miejsce dla siebie. Za najbardziej zielony zakątek Szczecina uważane jest Kijewo, czyli część dzielnicy Prawobrzeże. Odwiedzając to miejsce, mamy okazję przespacerować się po jednym z najlepiej utrzymanych eko osiedli w Polsce. Jest tu znacznie ciszej i spokojniej niż w Śródmieściu, które obejmuje też obszar Starego Miasta. Ścisłe centrum Szczecina to nie tylko nowoczesne biurowce, restauracje czy puby. Szczecińska Starówka to również spotkanie z żywą historią architektury. W tej części miasta mieszka sporo młodych ludzi i studentów, których stać na stancje w tak atrakcyjnej lokalizacji. Dzięki stałemu napływowi młodzieży, centrum tętni życiem i pełne jest miejsc, gdzie można się rozerwać i spotkać z kulturą na wysokim poziomie.