Szukasz sprawdzonego biura nieruchomości? Daj nam znać jak możemy pomóc

2024-01-29 Brak komentarzy

Jakie były nastroje na rynku nieruchomości w IV kwartale 2023?

Ostatni kwartał 2023 roku przyniósł lekki spadek nastrojów na rynku nieruchomości – wynika z najnowszego raportu INPON. Pogorszenie nastrojów najbardziej widoczne jest na rynku mieszkaniowym, który ogarnęła niepewność co do przyszłości, w związku z wygaszeniem programu Bezpieczny kredyt 2 procent.

Wartość wskaźnika INPON, charakteryzującego nastroje pośredników w handlu nieruchomościami w IV kwartale 2023 r. spadła o 5 pkt w porównaniu z III kwartałem 2023 roku. Jednocześnie w całym ubiegłym roku wskaźnik utrzymywał się powyżej 50 punktów, czyli powyżej granicy optymizmu, a ostatnie trzy miesiące roku zazwyczaj przynoszą lekki spadek aktywności na rynku nieruchomości.

Wejście w życie programu dopłat do rat kredytów hipotecznych „Bezpieczny kredyt 2 procent” spowodowało znaczne ożywienie roku nieruchomości w ubiegłym roku, ale też stres, pośpiech i zaburzenie równowagi pomiędzy popytem a podażą. Konsekwencje tej sytuacji widoczne są w wynikach badania INPON, które ocenia nastroje rynkowe pośredników w handlu nieruchomościami. Chociaż w IV kwartale 2023 r. indeks INPON wciąż przekraczał 50 pkt, wskazując na panujący na rynku optymizm, to jednak wyniósł 55,5 pkt, czyli o 5 pkt mniej niż w III kwartale ubiegłego roku. Obniżenie nastrojów pośredników związane jest z zapowiedziami zakończenia przyjmowania wniosków w ramach programu Bezpieczny kredyt 2 procent oraz przeszacowaniem cen w szczególności mieszkań o mniejszych metrażach. Dodatkowo wciąż nie wiadomo jakie zmiany przyniesie 2024 rok. Potencjalni kupujący i wynajmujący liczą na korektę cen nieruchomości, a jednocześnie rynek czeka na kolejny program wspierający zakup pierwszego mieszkania, tylko nie są jeszcze znane jego zasady.

Nastroje pośredników uległy pogorszeniu nie tylko w kwestii segmentu mieszkań, ale również domów, działek budowlanych oraz najmu. Co ważne, pomimo że w IV kwartale nastąpił spadek nastrojów rynkowych o 5 pkt, barometr koniunktury na rynku nieruchomości wciąż wskazuje na panujący na rynku optymizm. Wartości wskaźnika powyżej 50 pkt świadczą o optymizmie, natomiast poniżej, wskazują, że nastroje są pesymistyczne. Nawet przy odnotowanym spadku wartości wskaźnika, wciąż sytuacja wygląda dobrze, zwłaszcza że w ostatnim kwartale 2022 roku wskaźnik INPON był o 9 pkt niższy.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku subindeks dotyczący rynku mieszkań wypadł najlepiej, ale jednocześnie uległ też największemu spadkowi w porównaniu z poprzednim kwartałem. Ocena dla segmentu kawalerek spadła o 7,3 pkt, a dla większych mieszkań aż o 8,7 punktów. Mieszkania dwu- i trzypokojowe oraz mniejsze cieszyły się największym zainteresowaniem kupujących. 43 proc. uczestników badania przewiduje, że w I kwartale 2024 r. popyt na kawalerki może nieco wzrosnąć, ale 36 proc. spodziewa się, że koniunktura z końcówki 2023 r. się utrzyma. W przypadku większych mieszkań wzrostu popytu spodziewa się 44 proc. badanych, ale ponad połowa agentów nieruchomości prognozuje stabilizację lub nawet spadek zainteresowania kupujących. Eksperci rynku nieruchomości przewidują również, że może nastąpić dalszy wzrost cen mieszkań.

Dodaj swój komentarz